TURYAP Genel Müdür Yardımcısı Deniz Çağlar, İstanbul'un özellikle dış çeperlerinde ciddi bir gayrimenkul hareketliliğinin bulunduğunu belirterek, "Şu anda bizim tahminlerimize göre İstanbul'da 300 bin sıfır konut satılmayı bekliyor." dedi.


Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da ciddi bir gayrimenkul hareketliliği olduğunu kaydederek, şehirde satılan konut sayısının her geçen yıl arttığını söyledi.


Özellikle son yıllarda şehirdeki ilçe sayısının artması, yerleşimin dış çeperlere kayması, şehirdeki nüfusun, İstanbul'a göçün, öğrenci sayısının hızla artması gibi nedenlerle şehirde yoğun bir yapılaşma olduğunu dile getiren Çağlar, Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir, Tuzla, Kurtköy, Çekmeköy, Sultanbeyli gibi ilçe ve bölgelerde yeni yerleşim yerlerinin oluştuğunu anlattı.


Çağlar, İstanbul'un özellikle dış çeperlerinde, kısmi de olsa merkezi ilçelerinde ciddi bir gayrimenkul hareketliliğinin söz konusu olduğunu kaydederek, "Şu anda bizim tahminlerimize göre İstanbul'da 300 bin sıfır konut satılmayı bekliyor. Yıl sonu yaklaşıyor, dolardaki hareketlilik de herkesçe malum. Yeni yıl olmadan bu stoku tüketmek isteyen konut sahipleri ciddi kampanyalar başlattı." diye konuştu.


Yıl sonuna kadar zam olmadan ve kampanyalar bitmeden konut almanın avantajlı olduğunu aktaran Çağlar, İstanbul'daki konut ve ticari olmak üzere toplam bağımsız sayısının 3 milyonu bulduğunu ifade etti.


"EN DÜŞÜK KONUT 150 BİN LİRA"


Çağlar, satılmayı bekleyen konut sayısının en çok Başakşehir ve Esenyurt'ta olduğunu belirterek, son dönemde hızla gelişen, yeni yerleşim birimlerinin bulunduğu Tuzla, Kurtköy, Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir, Sultanbeyli gibi yerlerde bir ailenin oturabileceği 2+1 dairelerin bahçe katlarında 150 bin liraya, ara katlarda ise 200 bin liraya bulunabileceğini anlattı.


Bu fiyatların altına konut bulmanın çok zor olduğunu dile getiren Çağlar, merkezi ilçelerde ise gayrimenkullerin her zamanki gibi pahalı olduğunu bildirdi.


Deniz Çağlar, uygun fiyata konut bulunabilecek bölgelerdeki site tarzı yerlerde fiyatların 300 bin liradan başladığını ifade etti. Gayrimenkulün her zaman karlı bir yatırım olduğunu dile getiren Çağlar, yıl sonu bitmeden konut alanların yeni yılın başlamasıyla bunu daha iyi göreceğini bildirdi.


"KONUTTA 2018'DE CİDDİ SATIŞ BEKLİYORUZ"


Çağlar, Türkiye'de her yıl 600 bin konuta ihtiyaç duyulduğunu belirterek, yeni evlilikler, üniversite kazanan öğrenci sayısı, iş kuran gençler, kalabalık yaşamak istemeyen ailelerin bu talebin ana omurgasını oluşturduğunu söyledi.


Türkiye'de son dönemde her yıl satılan konut sayısının 1 milyonu aştığını, bu yıl 1 milyon 400 bin satış beklendiğini aktaran Çağlar, satışların gelecek yıl da bu rakamlarda geçekleşmesini beklediklerini anlattı.


Çağlar, Türk ekonomisinin şoklara karşı dayanıklı olduğunu, ulusal ve uluslararası olumsuz etkenlere karşı önemli direnç gösterdiğini kaydederek, bu yüzden vatandaşın ekonomiye güvenini hiçbir zaman kaybetmediğini, satışların da böylece istenilen düzeylerde ilerlediğini aktardı.


Son 10-15 yılda gayrimenkulün hiçbir zaman değerinden taviz vermediğini kaydederek, bu sektöre yatırım yapıp da zarara giren kişi sayısının çok düşük olduğunu, doğru yatırımla ciddi gelir elde edilebileceğini bildirdi.


Çağlar, bu yılın ilk çeyreğinden sonra yabancı yatırımcıda da ciddi artış meydana geldiğini kaydederek, bu anlamda Türkiye'nin cazibesini sürdürdüğünü sözlerine ekledi.